ОФИС-СГРАДА "СОФБИЛД"

Атанас Панов

Категория: Обществени сгради
Тип: Реализация
Адрес: гр. София, ул. "Узунджовска" No.7-9

 

ГАЛЕРИЯ


„ЛП Консулт“ ЕООД, част от LPgroup

Година на проектиране: 2002г.

Начало на строеж: август 2002

Завършена: Август 2003


“СОФБИЛД" ЕООД


Сутерен, кота -3.80: 631.77 кв.м
Партер: 552.00 кв.м
Типов етаж, кота +2.80: 503.61 кв.м
Типов етаж, кота +5.70: 459.85 кв.м
Типов етаж, кота +8.60: 459.85 кв.м
Типов етаж, кота +11.50: 327.35 кв.м
 
Застроена площ: 552 кв.м
Обща площ: 2935 кв.м
 


Сградата е решена на пет надземни и  едно подземно ниво и е разположена  в  централната градска част, в непосредствена  близост до най-оживената търговска  улица - бул. "Витоша". Строителното петно  дава възможност за построяването на  сграда с четири изложения и един единствен  застроен калкан - факт, който е използван  за максимално ослънчаване и постигане  на пространства със свободна  планировка.

 

Основната  цел при разработването на проекта е  била да се създаде обект, съобразен  със съседния архитектурен паметник,  с която новата конструкция  е на калкан.  Новият архитектурен обект е вписан в околната среда така, че да  доминира  над старата градска структура, без да  стои като напълно чуждо тяло, а да  изглежда  като естествено нейно развитие. За  изходна точка при формообразуването е използван пластично "деформираният"  корниз на старата къща-паметник,  благодарение  на което двете сгради съществуват "в  една кожа". Постепенното  конзолно  наддаване на корниза в края на сградата  и преминаването му в калкан с  косо  слизане до нивото на терена завършва  композицията и едновременно с това  я  "обръща с лице" към бул. "Витоша", като  създава контрапункт на кулата и трети завършващ елемент на силуета (след  кулата и фронтона на старата къща).  За  разработване на фасадата са използвани  два основни материала - цинк и стъкло.  Цинкът от покрива на старата къща продължава в покривната обшивка на  новата  сграда и преминава в западната  фасада, разработена като плътна пласти  чна стена. Фасадата е декорирана с  "парчета пейзаж" - колаж от отразените  в обемните,  неподредени прозорци небе,  зеленина и стари сгради, които ефектно  подсилват  плътността и монолитността  на самата фасада.

 

Стъклото - прозрачно,  матово  и бяло - оформя лицето към улицата, като играе с призрачното смесване на  отраженията на околната среда и прозиращите  от вътрешността на самата сграда  цветове  и форми. Това хвърля абстрактна връзка  между двете сгради и  заобикалящата ги среда, като отваря толкова нива на  възприемане и дълбочина, колкото  зрителят е готов да различи.

© 2020 Archimus. All Rights Reserved.